Transkutana električna stimulacija živaca (TENS, prema engl. Transcutaneous Electrical Nerve Stimulation) podrazumijeva terapijski postupak kojim se putem elektroda postavljenih na koži u blizini izvora boli, električnom strujom podražuju živci kako bi se ublažila bol. Ova vrsta elektroterapije potiče masažu, ublažava napetost i opušta mišiće, a sve to pozitivno utječe na fizičko i psihičko stanje osoba.
Kako funkcionira TENS uređaj:
Princip rada je takav da se transkutana električna stimulacija živaca fokusira samo na osjetne živčane završetke odgovorne za bol uzrokovanu grčevima i ozljedama. TENS uređaji putem elektroda isporučuju manje električne impulse, odnosno struju. Električni impulsi preplavljuju živčani sustav i ujedno smanjuju njegovu sposobnost prenošenja signala boli u mozak i leđnu moždinu. Osim toga, ta ista struja potiče oslobađanje endorfina u tijelu kako bi se ublažila bol koju pacijent osjeća (endorfini djeluju kao prirodni analgetik).
TENS pomaže kod:
Bolova u leđima, nogama, rukama, ukočenosti vrata i ramena, oštećenja kralježnice, iscrpljenosti, slabosti, umora i napetosti, utrnulih i bolnih mišića, reumatskih oboljenja, pomaže pri uklanjanju celulita. Preporučamo korištenje T.E.N.S.-a kod ukočenih mišića, nepokretnih zglobova te za osobe koje su pod stresom na poslu ili kod kuće.
Obratite pažnju na:
Metoda se već dosta dugo vremena upotrebljava kao pomoćna terapija u liječenju boli. Radi se o relativno sigurnoj i neinvazivnoj metodi. Ukoliko se uređaj primjenjuje pravilno štetne posljedice su beznačajne i ograničene na iritaciju kože (može se javiti slabi osjećaj peckanja ili slično). TENS uređaj mogu se koristiti sami za ublažavanje boli ili u kombinaciji s drugim tretmanima.
Način primjene TENS struja:
Primjenjuju se pretežno dvokanalni aparati s naponom struje od 0-9 V i jačinom struje od 0 – 75 mA. Struja se primjenjuje putem elektroda uz koje se po potrebi stavljaju gel ili pasta koji povećavaju provodljivost kože. Aktivna elektroda se stavlja na bolno mjesto a druga sa suprotne strane. Vrijeme popuštanja boli je različito te se kreće od 10-30 min, a toliko traje i tretman. Postupak se može ponoviti više puta dnevno.
Najčešće indikacije za TENS tretman:
- Postoperativna bol (ugradnja proteza)
- Križobolja
- Artroza, artritis
- Nesrašteni prijelomi
- Cirkulacijski poremećaji
- Glavobolja
- Orofacijalna bol (zubobolja)
- Bol neuralnog podrijetla
Osobe koje ne smiju koristiti TENS tretman:
- osobe s bolestima srca
- ugrađeni stimulator srca (pacemaker)
- osobe s šećernom bolesti (dijabetes)
- u stanju trudnoće (savjetovati se s liječnikom)
- osobe s visokim krvnim tlakom
Jednostavna kućna upotreba TENS terapije protiv bolova počinje odabirom kvalitetnog uređaja. Predstavljamo PROMED TENS uređaj:
- TENS / EMS Promed EMT-6 je prijenosni uređaj za elektroterapiju s dva načina terapije: transkutana električna neurostimulacija (TENS) i električna stimulacija mišića (EMS)
- Primjena se preporučuje za liječenje bolesti mišića, zglobova i raznih drugih patoloških procesa
- Elektrostimulator EMT-6 ima 11 fiksnih programa (5 programa TENS i 6 EMS programa, 2 ova programa mogu se koristiti za liječenje inkontinencije) i 2 programa koje sami možete memorirati
- EMS funkcija će stimulirati vaše mišiće u slučaju da je došlo do njihove atrofije ili kao prevencija iste. Dakle, pacijenti koji su nepokretni mogu primiti terapiju koja stvara nehotične kontrakcije mišića i tako poboljšavati i održavati tonus mišića bez stvarne fizičke aktivnosti. Cilj električne stimulacije mišića je postizanje kontrakcije u mišićima. Impulsi stimuliraju živce da šalju signale prema točno određenom mišiću koji reagira kontrakcijom, baš kao kod normalne mišićne aktivnosti.
Programi za liječenje bolova uključeni u Promed EMT-6:
- Sindrom vratne kralježnice / mijalgija / bol u vratu
- Ishijalgija
- Bol u ramenu
- Bol u zglobu kuka
- Bol u zglobu stopala
- Napetost mišića
- Torakalni sindrom
- Bol u laktu
- Problemi s venama / limfna drenaža
- Migrena
Za više informacija kliknite OVDJE